Jak na angličtinu s předškoláky        10 tipů

24.04.2023

Naučit se anglicky je dnes nezbytné. Je výhodné využít předškolní věk, kdy dítě jazyky z prostředí "nasává" - tedy učí se je zcela přirozeně a naučí se jakýkoli jazyk, kterému je vystaveno. Ve výuce nám pomůže 10 následujících tipů:

  1. Dítě v předškolním věku se učí metodou bezpřekladovou. Školní výuka typu "Pes se řekne dog" nefunguje. Dítě je třeba jazykem obklopit, stejně jako  je tomu při přirozeném osvojování jazyka. Pokud se dítě učí na kroužku, je osvojování samozřejmě pomalejší, ale i tak má svůj velký význam. 
  2. Vytvořte doma dvojjazyčné prostředí - pokud mluví 1 z rodičů dobře anglicky, může být pro dítě "anglickým" dospělákem. Role musí být stanoveny jednoznačně, aby se dítě orientovalo, kdo mluví jakým jazykem. Děti reagují na dvojjazyčnost různě. Variantou je i dvojjazyčná školka, kde se dítě druhý jazyk naučí přirozenou formou bez zbytečného stresu. Jako předškolní pedagog - angličtinář nejsem pro školku jen cizojazyčnou, adaptace tam bývá pro děti náročná. Některé děti na cizojazyčné učitele reagují vytrvalým pláčem. Je třeba postupovat citlivě.    
  3. Výuka v předškolním věku probíhá všemi smysly najednou, celým tělem. Sezení u stolečku funguje jen chviličku. Učíme děti v pohybu. Na big si stoupneme a roztáhneme co nejvíc ruce, a řekneme to nahlas, plným hlasem. Na small se skrčíme a řekneme to potichoučku tenkým hláskem. Děti přirozeně napodobují a rovnou významy slov prožívají. 
  4. S písničkou jde všechno líp. Na jazyk se specializuje levá hemisféra, ovšem pokud přidáme slovům melodii, zapojíme zároveň i hemisféru pravou a zapamatujeme si daleko víc. Také jste se učili anglickou gramatiku na střední škole na písničkách? Já ano. Při písemce stačilo si vybavit kousek textu... Využívejte anglické písničky, k dispozici jich je mnoho. A spojte je s pohybem. 
  5. Musí to být zábava. Drilování v předškolním věku příliš nefunguje. Hrajte si s dětmi. užijte si legraci. Využijte zásobníků her pro výuku předškoláků. Třeba zde.
  6. Jednoduše. Srozumitelně vyslovovat, nezačínat příliš komplikovanými větami. Pokud učíme slovní zásobu, najednou pouze 3-4 položky. Opakujeme. Hrajeme si různými způsoby.
  7. Názorně. Používáme reálné předměty, až pokud nemáme nebo v další fázi obrázkové karty.
  8. Děti manipulují s předměty (obrázky). Nestačí ukazovat v knize či na tabuli. Děti pro věci chodí, pokládají je, kam určíme, hledají je... A po nějaké době se dostaneme do fáze, kdy je dokáží nazvat anglicky. 
  9. Pasivní znalost jazyka předchází aktivnímu mluvení. Ano, chtěli bychom brzy slyšet, jak dítě říká slova, nebo ještě lépe věty. Ovšem osvojování jazyka má svá pravidla a v předškolním věku nejde dítě přinutit, aby mluvilo jazykem, kterým chceme. Pasivní fáze je individuálně dlouhá. Můžeme dítě k mluvení jemně motivovat, ovšem tlačit na pilu se nevyplácí...   
  10. Budujeme radost z učení a celoživotní chuť se učit. Pozor na tlak na výkon. Mělo by dítě místo maminčiných pohádek večer poslouchat anglické věty, aby se je lépe naučilo a mělo lepší přízvuk? Mělo by dítě mít každý den již v předškolním věku "nejzajímavější kroužek na světě" a nebo je lepší někdy jen tak v holinách s kamarádem šlapat v kaluži? :)       

Přeji hodně radosti při výuce angličtiny pro nejmenší


Daniela Šimonová