Bubnování s dětmi pro radost a všestranný rozvoj Jak na to?
Bubnování rozvíjí spolupráci, kreativitu, schopnost improvizace, hudební vnímání, rytmus, hrubou motoriku, předmatematické a matematické dovednosti. Děti se učí být aktivní součástí skupiny, respektovat pravidla, individuálně se projevovat. Je skvělou prevencí agresivity, vybíjí stresující zážitky. Má prokazatelný pozitivní účinek na fyzické i duševní zdraví. Přináší radost, zábavu a energii. Jak na to? Čtěte dál...
Bubnovat můžete s dětmi doma, ve školce, na kroužcích a táborech, kdekoli... Můžete si pořídit bubny. Třeba djembe nebo české drumbeny (ty využijete i na cvičení a další hry). Vystačíte i s krabicemi od bot či velkými barely od vody. Hrnce jsou moc hlasité... :) Neumíte bubnovat? Nevěřím. Intuitivně bubnovat umí každý. Je to schopnost, ze které se člověk raduje od pradávna. A pokud budete chtít svou hru vylepšit, existuje mnoho možností.
Jak začít? Seznámením s bubnem. Posaďte se do kroužku, každé dítě má svůj buben před sebou, vy také. Děti sedí na židlích a buben mají mezi koleny, případně na bubnech obkročmo. Položte dlaně na buben, pohlaďte ho, poslouchejte jaké zvuky dělá. Zkuste úder celou dlaní doprostřed. Jak zní teď? A nyní prsty - jako by kapičky deště běhaly sem a tam. Prsty na okraj... A teď každý zabubnuje své jméno. Jeden po druhém po kruhu. Budeme i slabikovat... Pak buben otočíme vzhůru nohama a vyzkoušíme, jakou má ozvěnu... Háááálóóóóó, dobré rááááánoooooo...
A teď doprovodíme na bubny oblíbenou písničku. Jakkoli. Děti Vám ukáží, že to není nic těžkého :) A budou mít velkou radost. Skákal pes, přes oves.... Písničku doprovodit umíme, je čas na zábavnou hru. Zahrajeme si na dupajícího dirigenta. Stoupněte si doprostřed kruhu a děti bouchnou do bubnu vždy, když dupnete. Skákejte snožmo, Běžte na místě. Zastavte. rychle, pomalu, rychleji, stop... Je to velká legrace. Když děti princip pochopí, může se dupajícím dirigentem stát někdo z nich. Ano, dupáním nohy ovládat všechny své kamarády je velký zážitek, hlavně pro ty méně průbojné :)
Je mnoho dalších aktivit, které s dětmi můžete při bubnování vyzkoušet. Včetně těch, kdy se opravdu "učíme" bubnovat. Bubnuju s dětmi léta a společné skupinové bubnování patří mezi nejoblíbenější činnosti ve školce. Své zkušenosti jsem sepsala v E-booku Bubnování s předškoláky a malými školáky pro radost a komplexní rozvoj, najdete v něm přes 60 aktivit a variací, pomůže vám zorientovat se v nabídce bubnů, poradí s přípravnými rytmickými aktivitami, provede vás hrou na tělo, základními údery na buben, ukáže mnoho skupinových her, nabídne náměty na výrobu rytmických nástrojů a jsou v něm připraveny i kartičky na hry k vytištění. Ukázku zdarma si můžete stáhnout zde.
Přeji Vám mnoho radosti s dětmi a bubnováním!
Daniela Šimonová