Angličtina od plenek. Je to nutné?

13.09.2022

Angličtina je klíčem ke světu. Je celoplanetárním jazykem. Otvírá mnohé možnosti, její znalost je nezbytná. Jde ji dítě naučit a nepřetížit ho? Od narození do 6 let probíhá tzv. senzitivní fáze na osvojování jazyka. Dítě se naučí jakýkoli jazyk, kterému je vystaveno. Nemusí vynakládat zvláštní úsilí. Prostě jej "nasaje jako houba". Nejsilnější je tento proces do 2 let, ale velmi silný je až do 6 let. Pokud dítě v této době seznámíme s angličtinou, může to pro něj být trvalým vkladem do života. Může ji dostat "zadarmo" a z pevného základu v budoucnosti těžit.

Možností je mnoho. Ale...
Má miminko chodit na kurzy angličtiny???
Má maminka večer dítěti místo čtení pohádky pouštět anglické věty???
Má dítě chodit do anglické školky, kde dlouho vůbec ničemu nerozumí a adaptace pro něj může být o dost obtížnější i traumatická?
Má se dítě vzdělávat jen v angličtině na úkor rozvoje a kultivace mateřského jazyka?
Má si dítě zpívat Row, row, row your boat místo Kočka leze dírou?
Má dítě chodit 3x týdně na lekci angličtiny místo toho, aby venku běhalo s kamarády a jen tak si hrálo?

Jsem pro zlatou střední cestu. A selský rozum. Všude nám angličtina nepomůže. To, že se někdo domluví anglicky je skvělé. V angličtině je možné získat daleko více informací, než v češtině. Znalost jazyka = více možností a příležitostí. Ale znamená to, že člověk, který se domluví a má díky jazyku lepší práci, je šťastnější a prožije naplněnější život?

Dvojjazyčná domácnost: I tam, kde není žádný z rodičů rodilý mluvčí, může jeden mluvit na dítě anglicky. Dítě tak jazyk vnímá v přirozeném kontextu. Je to cesta pro rodiče s velmi dobrou znalostí angličtiny, kterým nevadí, když nemluví s dítětem ve svém mateřském jazyce. Je potřeba být trpělivý a počítat s tím, že každé dítě na dvojjazyčnost reaguje jinak. Pomáhá, když je angličtina spojena s jedním rodičem a čeština s druhým - dítě potřebuje mít jasno. Často pak dítě mluví anglicky s jedním rodičem a česky s druhým. Někdy dítě mluví spíše jazykem, který v prostředí převládá. Rodič pak mluví anglicky a dítě odpovídá česky (případ mé 13leté dcery). Dítě mluví, jak chce :) I když odpovídá česky, angličtině se naučí naprosto rozumět a má velmi dobrý základ.
U dvojjazyčného dítěte rozvoj jazyka probíhá většinou pomaleji - a není divu, musí si osvojit dvojnásobek informací. Něco je modré, něco je blue, a je to vlastně to samé...

Dvojjazyčné dítě má v mozku vytvořený větší počet spojů, mozková kapacita je více využívána a učení se dalším jazykům v budoucnu je snazší.

Pokud to s jazyky přeženeme, může se stát, že dítě po nějakou dobu nemluví vůbec. Prostě to musí zpracovat. Př. tatínek polsky, maminka maďarsky, školka česky + angličtina... A nebo angličtinu necháme na později...

Anglická sobota nebo odpoledne - ideální varianta pro celou rodinu, která jazyk chce dítěti přirozeně představit, ale důsledná dvojjazyčnost není pro ni... Důležité je, aby dítě vědělo, kdy to nastane a kdy to skončí...

Dvojjazyčná školka - ideální je dle mé letité pedagogické zkušenosti přirozeně dvojjazyčné prostředí, kde 1 učitel mluví česky a 1 anglicky. Vzdělávání probíhá souběžně v obou jazycích, bez zbytečného tlaku na výkon (nepočítejte, kolik anglických slov již dítě zná...). Osvojování angličtiny může trvat déle, ale zato s radostí. Pro některé děti je setkání s cizím jazykem velmi traumatické. Jako anglická učitelka v MŠ jsem zažila děti, kterým trvalo celý rok, než se přede mnou přestali stydět, případně schovávat za českou paní učitelku. Je dobře, když mají děti ve školce oporu v českém učiteli. Adaptace je pro ně náročná i bez jazykové bariéry. Představte si, že byste od pondělka začali pracovat v továrně v Holandsku a kromě toho, že neznáte práci, ještě byste vůbec ničemu nerozuměli... Podobná je situace dítěte, které se adaptuje na školku a navíc ničemu nerozumí.

První fáze osvojování jazyka je pasivní - dítě poslouchá a vstřebává. Aktivní fáze - mluvení - nastane, až když je připravené. Trvá to u každého odlišně dlouhou dobu. Tedy dítě začne mluvit až postupem času. Důležité je, aby se anglického učitele nebálo. Navíc je přirozené, že mnoho malých dětí ve školce zpočátku nemluví ani česky. S očima dokořán pozorují dění kolem :)

Kurzy angličtiny - jsou cestou, jak děti s angličtinou zábavnou formou seznámit. Ovšem je dobré myslet na to, že dítě si potřebuje normálně svobodně hrát a běhat po lese a že po dni stráveném ve školce už není prospěšné běžet na další kroužek. Nabízených aktivit už bylo mnoho. Méně je více. Pokud dítě stráví dětství tím, že mu neustále dospělí nabízí nějaké činnosti (školy, kroužky), je pravděpodobné, že z něj vyroste člověk, který si nebude vědět rady sám se sebou a bude pro něj těžké trávit plnohodnotně čas a cítit se "sám v sobě" dobře a spokojeně.

Zkušenosti z mnohaleté výuky angličtiny shrnuji v e-booku Angličtina pro předškoláky. Nejdete v něm na 100 osvědčených aktivit a jejich variací, básničky, písničky, hry, návody na vedení kurzů, kroužků, dvojjazyčnou výuku a mnoho dalšího pro radostné a pohodové osvojování angličtiny v předškolním věku. V odkaze najdete pdf ukázku ke stažení zdarma. 


Držím palce, aby se Vám podařilo zvolit zábavnou cestu, která dítě obohatí a dá mu do života "klíč k objevování světa".

       Daniela