Zpívání jako lék

08.10.2020

Zpívání je přírodní antidepresivum bez vedlejších účinků. Zpívejte si. Zpívejte dětem. Zpívejte v každém věku. Zpívání vám dává možnost prožívat a předávat emoce ojedinělým způsobem, možnost zažít vzájemné spojení. Zpívání výrazně pozitivně ovlivňuje vaše zdraví.

Aktivním zpíváním se staráte o své tělo, mysl i duši. Podporujete svůj imunitní systém, zlepšujete si náladu a získáváte energii. Vyčistíte si hlavu od každodenních stresů. Procvičujete tělo - od plic přes břišní a mezižeberní svaly po bránici, podporujete dobré držení těla i krevní oběh. Procvičujete hlasivky a uchováváte je mladistvé, tonizujete svaly obličeje. Zlepšujete spánek, čistíte si dutiny a dýchací cesty. Zlepšujete schopnost reagovat, paměť, schopnost koncentrace a spolupráce. Kdo zpívá, je zdravější. Ověřeno množstvím vědeckých studií. A tisíci let praxe na planetě Zemi. 

Začněte zpívat, pocítíte okamžitě radost a štěstí, zpívání totiž aktivuje sacculus ve vnitřním uchu a právě ten vám tento pocit zprostředkuje. Bez ohledu na to, co si o vašem zpívání mohou myslet ostatní. Vyplaví se endorfiny a nebudete tolik vnímat případnou fyzickou bolest. Zvukové vibrace vašeho vlastního hlasu cílí okamžitě přesně tam, kde je ve vašem systému dysbalance a opravují ji. 

Vyzpívejte bolest a smutek, je to osvobozující. Stačí pár minut zpívat, třeba i zakřičet, a nechat je odplout v tónech. Třeba na melodii Skákal pes... Zkuste to, uvidíte. 

Zpívejte spolu s ostatními. Je to unikátní spojení, nádherný způsob společného prožívání. Existuje mnoho skupin, ke kterým se můžete přidat. Působení zpěvu se při společném zpívání násobí. Je to vzájemné obdarovávání a léčivá zvuková lázeň. 

Zpívat umí každý. Opravdu. Zapomeňte na paní učitelku, která se minula povoláním a tvrdila vám ve třetí třídě něco jiného. Najděte si učitele zpěvu, běžte na skupinové zpívání, které pracuje s případnými bloky a pomůže vám. Je velký výběr. Ptejte se mezi známými. Zkoušejte. Vytrvejte a dojdete k cíli. Zpívat můžete. Jak řekla Maria Montessori: "Každý muž, žena i dítě je speciálním typem hudebníka." Tedy i zpěváka, dovávám ze zkušenosti. 

Zpívejte s dětmi. Život s písničkou je plný radosti. A děti se pomocí písniček rychleji učí. Navíc i pro ně platí veškeré pozitivní účinky zpívání. 

Zpívejte v každém věku. Je to dar pro nás pro všechny. Na závěr "zpívací první pomoc", jak ji doporučuje muzikoterapeutka Jovita Wallace: Smutku se zbavíte zpíváním "ááááá" po dobu 2-3 minut. Do krve se dostane více kyslíku, to je pro mozek signálem k produkci endorfinů pro zlepšení nálady. Bdělost zvýšíte zpíváním "ééééé". Stimuluje šišinku, která má na starost biologické hodiny. Zpívání "ííííí" stimuluje štítnou žlázu, ta produkuje hormony zodpovědné za rychlost trávení a dalších tělesných funkcí. Hladinu krevního cukru reguluje zpívání "óóóóó", stimuluje slinivku. Imunitu podporuje "ůůůůů". Aktivuje slezinu, která řídí tvorbu bílých krvinek, důležitých pro ochranu před infekcemi.

Zpívejte pro radost, zpívejte pro sebe, zpívejte pro trvale udržitelný život.

Daniela Šimonová, 8.10.2020